Albaraka Mobil
Mobil Bankacılık

Albaraka'yı Tanıyın

Albaraka Türk Katılım Bankası olarak, Türkiye'de faizsiz bankacılığa öncülük ederek 1984'te kurulduk ve 1985'te aktif olarak hizmet vermeye başladık. Ortadoğu'nun güçlü sermaye gruplarından olan Albaraka Grubu B.S.C., İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile Türk ekonomisine yarım yüzyıldan fazla hizmet veren yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde kurulan bir katılım bankası olarak, Türkiye'deki faaliyetlerimizi 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na uygun olarak sürdürmekteyiz.

31.12.2023 tarihi itibariyle ortaklık yapımızda; Albaraka Grubu B.S.C.’nin payı %45,09, Dallah Al Baraka Holding'in payı %8,3'tür. Bankamız payları Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Kısaca Albaraka

 • Cari ve Katılma hesaplarında biriken fonu ticaret ve sanayi finansmanlarında işletiyor, elde ettiğimiz faizsiz kârı müşterilerimizle paylaşıyoruz.
 • Müşterilerimize bireysel finansman, kurumsal finansman, finansal kiralama ve proje bazlı kâr/zarar ortaklığı gibi hizmetler sunuyoruz.
 • Ana ortağımız olan Albaraka Grubu B.S.C.'un faaliyet gösterdiği Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyalarında finansal ürün ve hizmet sunma konusunda en iyi bölgesel banka olma vizyonuna sahibiz.
 • Singapur'dan İngiltere'ye, Güney Afrika'dan Fas'a, Avustralya'dan Kazakistan'a 80 ülkede 1000'e yakın bankayla kurduğumuz geniş muhabirlik ağıyla; müşterilerimize hızlı, kaliteli ve güvenli dış ticaret yapma olanağı sunuyoruz.
 • Bireysel ve küçük işletmelerin finansal ihtiyaçlarına destek veriyoruz.
 • 2 yurt dışında olmak üzere toplam 225 şubemiz ve 2.723 personelimizle müşterilerimize global bir katılım bankası olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

Dünden Bugüne Albaraka

30 yılı aşkın sektör tecrübemizle, Türkiye ekonomisinin zaman içinde yaşadığı büyük değişimi doğru stratejilerle öngörerek sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmeyi ve katılım bankacılığının öncüsü olmayı başardık.

 • 1984 - Faizsiz bankacılık yapan Albaraka’dan gelen teklifle kuruluş çalışmalarımıza başladık.
 • 1985 - Türkiye’deki ilk özel finans kurumu olarak faaliyete başladık.
 • 1988 - Finansal kiralama işlemleri yapmaya başladık.
 • 1992 - Şube sayısı 10’a ulaşırken, aktiflerimizin toplamı 400 milyon doları aştı.
 • 1998 - Visa ile yaptığımız anlaşma sonrası kredi kartı hizmeti de sunmaya başladık ve şube sayımız 22’ye ulaştı.
 • 2002 - Şube sayımız 24’e çıkarken, öz sermaye toplamımız 70 milyon dolara ulaştı.
 • 2007 - 170 milyon dolarlık halka arza, 24 bin yatırımcıdan 7 milyar doların üzerinde talep geldi.
 • 2011 - İlk yurt dışı şubemizi Erbil-Irak’ta açtık. 350 milyon dolarlık murabaha sendikasyonuyla sektörünün en büyük meblağlı sendikasyon kredisine imza attık. İlk wakala işlemini gerçekleştirdik.
 • 2012 - “Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” vizyonu doğrultusunda dönüşüm programı SİMURG’u başlattık.
 • 2013 - Yurt içi şube sayımızı 166’ya çıkardık. Türkiye’de ilk defa uygulanan murabaha sukuk yöntemiyle sermaye benzeri kredi sağladık.
 • 2014 - 35 yeni şube açılımıyla banka tarihinde bir rekor kırıldı ve şube sayımız 202’ye ulaştı. SİMURG kapsamında önemli kazanımlar elde etmeye başladık
 • 2015 - Türkiye’de Basel 3 kriterlerine uygun ilk sermaye benzeri sukuk işlemi ihracı gerçekleştirildi. Operasyon odaklılıktan müşteri odaklı hizmete geçişi kolaylaştıran Albatros 19 Haziran 2015’te devreye alındı. Mobil Şube ve Mobil Şube Touch ID projeleri tamamlandı.
 • 2016 - Nitelikli yatırımcılara sunulmak üzere 4 adet yurt içi kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi. Albaraka Genel Müdürlük binası LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı. “Banking Technology Awards” da, Albatros (Yeni Ana Bankacılık Sistemi) projesi “Bireysel Bankacılıkta En İyi Teknoloji Kullanımı” ödülüne layık görüldü.
 • 2017 - Toplam şube sayısını 220’ye çıkardık. Katılım Bankaları arasında dünyada bir ilk olarak Start-Up hızlandırma merkezi olan Albaraka Garaj hizmete başladı. Albaraka'nın stratejilerinde önemli bir yere sahip Dijitalleşme konusunda önemli projelere imza atıldı. Albaraka, Islamic Finance News dergisi (IFN) tarafından “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası” seçilmiştir.
 • 2018 - Toplam şube sayısını 230’ye çıkardık. Turcomoney tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye’ye Değer Katanlar Ödülleri’nde “Yılın En İyi Katılım Bankası” ödülü kazanıldı. Albaraka Mobil; QR kod, Sesli Asistan ve Yüz Tanıma teknolojileri eklenerek yenilendi. WIFA 2018 Ödülleri’ne Albaraka rüzgarı eserek 3 farklı kategoride, 3 birincilik ödülü kazanıldı.
 • 2019 - Albaraka Türk’ün mobil bankacılık uygulaması, The Communicator Awards’da “Mobil Uygulamalar ve Siteler” kategorisinde; “En İyi Kullanıcı Deneyimi” ve “Deneyimsellik & Yenilikçilik” alanlarında iki ayrı üstünlük ödülüne layık görüldü. Albaraka Türk, birçok prestijli eseri okuyucu ile buluşturduğu yayın faaliyetlerini daha kapsamlı hale getirmek için Albaraka Yayınları’nı hayata geçirdi. Albaraka Türk, sermayesini 1.350 milyon TL’ye yükselterek, güçlü sermaye yapısını sürdürdü. Yeni dijital ürün Alneo 11 binden fazla müşteriye ulaştı. Albaraka Türk kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında çevre, insan hakları, iş sağlığı gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla 2019 yılında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan ilk katılım bankası oldu. Albaraka Bağdat Şubesi 25 Mart 2019’da hizmete başladı.Finans sektörünün ihtiyaç duyduğu Bilgi Teknolojileri hizmetlerini sunmak amacıyla 26 Kasım 2019 yılında AlbarakaTech Global kurulmuştur.
 • 2020 - Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından kurulan ve Mayıs 2020 itibarıyla faaliyetlerine başlayan Startup Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Borsa İstanbul’da gerçekleştirdiği gong töreniyle nitelikli yatırımcılar pazarında işlem görmeye başladı. Albaraka Türk, 2020 yılında insan kıymetleri alanındaki uygulamaları kapsamında Brandon Hall Group tarafından biri gümüş, toplam dört ödüle “Stevie Awards for Great Employers” ödül programında ise dijital eğitim teknolojisi “Sanal Sınıf Uygulaması” ile Gold Stevie ödülüne layık görüldü. Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. İnovasyon Girişim Sermayesi Yatırım Fonu tarafından kurulan insha Ventures faaliyetlerine başladı. Banka ile tanışmak isteyen girişimciler ile ticari olarak ortaklığa gidilmesi için Albaraka Türk bünyesinde bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kuruldu. Albaraka Türk, CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye 2020 İklim Liderliği ödülünü aldı.
 • 2021 - Albaraka Türk, sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü kararlı çalışmalarıyla Karbon Saydamlık Projesi kapsamında İklim Güvenliği alanında B- ve Su Güvenliği alanında B- notlarını aldı. Albaraka Türk bir ilke daha imza atarak, adil ve eşitlikçi insan kıymetleri uygulamalarıyla 2021 yılında “Great Place to Work” Enstitüsü ve Ekonomist Dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Avrupa’nın En İyi İşverenleri” listesinde yer aldı.
 • 2022 - Albaraka Türk, stratejik hedefleri doğrultusunda yeni organizasyon yapısını açıkladı. Dünya çapında en iyi katılım bankası olmayı hedefleyen Albaraka Türk, sektörde ihraç edilen kira sertifikalarının %23’ünü sağlayarak, bu alanda en çok kira sertifikası ihraç eden Katılım Bankası oldu.Yıl içinde itibarını en çok artıran marka ve paydaşlarını ödüllendiren The ONE Awards’ta Albaraka Türk kendi kategorisinde yılın en itibarlı bankası seçildi.
 • 2023 -  Albaraka Türk, yenilenen vizyon, misyon ve değerleriyle birlikte yeni işveren markası "Biriz"i duyurdu. Bankamız için kârlılığın arttığı ve bilançonun daha da güçlendiği 2023 yılında, bankamızın konsolide olmayan net kârı, bir önceki yıla göre %151’lik bir artış gösterdi.