Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık şirketlerin en küçük sermaye birimini temsil eden varlık senedidir. Sahip olduğunuz hisse senetleri yatırım yaptığınız Anonim Şirket’e olan ortaklık payınızı gösterir.

Hisse Senedi Satın Almak İçin Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Şubeye gitmeden, Albaraka Mobil ya da İnternet şubemiz üzerinden yatırım hesabınızı açarak hisse senedi işlemlerinizi yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Yatırım Hesabınızı; İşlemler → Yatırım İşlemleri → “Hisse Senedi İşlemleri” menüsünün altında yer alan “OYAK Yatırım Hesabı Açma” başlığına tıklayarak açabilirsiniz.

Ya da en yakın Albaraka Türk Şube’mize gelerek hisse senedi işlemleri için yatırım hesabı açılış sürecini başlatabilirsiniz.

Albaraka Müşterisi değilseniz hemen Albaraka Mobil’i indirerek görüntülü görüşme ile müşterimiz olabilir, Albaraka Mobil ya da İnternet Şube üzerinden hisse senedi işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra Albaraka Mobil ya da İnternet şubemiz üzerinden hisse senedi alım-satım işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

İşlemler → Yatırım İşlemleri → Hisse Senedi İşlemleri → Hisse Senedi Al/Sat başlığına tıklayarak hisse senedi alım-satım işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Emir Verme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Albaraka Mobil ve İnternet Şube üzerinden, “Hisse Senedi İşlemleri” menüsünde yer alan Emirlerim başlığına tıklayarak hisse senedi alış/satış emirlerinizi verebilir, aynı zamanda vermiş olduğunuz emirlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Hisse Senetlerinin Katılım Bankacılığı Prensiplerine Uygunluğu

Albaraka Türk’te Hisse Senetleri seçimi “Katılım Bankacılığı” prensipleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Katılım Endeksi Kuralları esas alınarak uygulanmaktadır.

Bu kapsamda endeksteki faaliyet alanımız şu şekilde düzenlenmiştir.

1-) Temel prensip olarak aşağıdaki işlemleri yapan şirketlerin Hisse Senedi işlemleri bünyemizde yapılmamaktadır.

  • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet ve aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları),
  • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,
  • Domuz eti ve benzer gıda,
  • Basın, yayın, reklam, turizm ve eğlence,
  • Tütün mamulleri ve silah,
  • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti

2-) Albaraka Türk’ten yapacağınız Hisse Senedi işlemlerine dahil edilebilecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır.

Şirketlerin;

  • Toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı yüzde 33’dan,
  • Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 33’dan,
  • Yukarıda bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’ten

az olması gerekmektedir.

Albaraka Türk tarafından, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Hisse Senetlerinin Katılım Endeksi kriterlerine uyup uymadığının kontrolü 3 ayda bir 4 kez yapılır.

Yapılan bu inceleme neticesinde 2 dönem üst üste katılım endeksi kriterlerine uymayan Hisse Senetlerinin sadece satışına izin verilecek; Katılım Endeksi kriterlerine uyum sağlayana kadar bu tür Hisse Senetlerinden alış yapılamayacaktır.

Bankamız kanallarından alım satımına aracılık edilen hisse senetlerini görüntülemek için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Hisse Senedi Hesabı nasıl açabilirim?

Albaraka Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden kolayca yatırım hesabı açılışı yaparak hisse senedi işlemleri yapabilirsiniz. Ya da size en yakın şubemize gelerek hisse senedi hesabı açılış sürecini başlatabilirsiniz.

Hisse Senedi işlem komisyon oranınız nedir?

Komisyon oranlarımız hakkında detaylı bilgi için 0 850 222 5 666 numaralı Alo Albaraka’yı arayabilirsiniz.

Hisse Senedi işlemlerimi hangi zaman aralığında yapabilirim?

Hafta içi 09:50-18:10 saatleri arasında internet ve mobil bankacılık üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Cari Hesabımdan hisse senedi alım-satım işlemi yapabilir miyim?

Hisse senedi işlemlerinizi yatırım hesabınız üzerinden yapabilirsiniz. İnternet ve mobil bankacılığımızı kullanarak cari hesabınızdan yatırım hesabınıza anında para aktarabilirsiniz.

Emir verdikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Borsada henüz gerçekleşmeyen emrin iyileştirme-kötüleştirme ve iptali yapılabilir. İptal ve kötüleştirme işlemlerinde Borsa İstanbul’un belirlediği iptal komisyonu tarifesine göre ücret tahakkuk etmektedir.

Hisse Senedi satım işlemi yaptığımda paramı hemen çekebilir miyim?

Hisse senedi satım işlemi yaptığınızda bedel yatırım hesabınıza geçer. Yatırım hesabınızdaki bedeli çekmek istediğinizde banka cari hesabınıza havale emiri vererek T+2 (takas günü) valörlü olarak bedelin cari hesabınıza aktarımını sağlayabilirsiniz. (Örneğin çarşamba günü havale emiri verdiğinizde havale bedeli cuma günü cari hesabınıza aktarılmış olacaktır.)

Başka bir aracı kurumda bulunan hisse senetlerimi Albaraka Türk’te açtığım Yatırım hesabıma gönderebilir miyim?

İlgili aracı kuruma talimat vererek kıymetlerinizi bankamızda açtığınız yatırım hesabına aktarabilirsiniz. Bunun için gerekli olan hesap numaranızı ister şubelerimizden, isterseniz de internet ya da mobil bankacılığını kullanarak temin edebilirsiniz.