Albaraka Mobil
Mobil Bankacılık

Albaraka Türk Katılım Bankası ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde müşteri bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini en üst seviyede sağlamak konusunda gerekli tedbirleri almaktadır. Bu doğrultuda Bankamız web adresinde, internet şubesinde ve mobil uygulamalarımızda etkin güvenlik çözümleri uygulamaktadır. Albaraka Türk Katılım Bankası’nın güvenlik hassasiyeti ile devreye aldığı güvenlik önlemleri ve müşterilerimiz olarak sizlerin dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir.

Şifre Belirleme

Şifrenizin doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerinizi içermemesine dikkat ediniz. Tek şifreniz 6 haneli ve sadece rakamdan oluşmalıdır. Şifrenizi belirlerken art arda 4 hane ve üstü ardışık (1234) ve tekrar eden (1111) karakterler bulunmamasına özen gösteriniz. Hesaplarınızın güvenliği açısından şifrenizi belli aralıklarla değiştiriniz.

Bilgi Güvenliği

Güvenliğiniz için müşteri numarası, şifre ve parolanızı gizli tutunuz. Kolay tahmin edilemeyecek, diğer şifrelerinizden farklı bir şifre belirleyiniz. Şifrenizi ve diğer kişisel bilgileriniz ile hesap bilgilerinizi cep telefonunuzda, bilgisayarınızda veya fiziksel bir ortamda yazılı olarak tutmayınız. Bu bilgileri 3. Kişiler ile herhangi bir ortamda paylaşmayınız. Virüsler ve zararlı programlara karşı bilgisayar ve cep telefonunuzu koruyunuz. Kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesini önlemek için sadece güvenli bildiğiniz bilgisayar ve cep telefonlarını kullanınız. Gönderenini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları açmayınız. Güvenlik Resmi, ŞifreMobil ve Mobil Bildirim uygulamaları Albaraka Türk tarafından güvenlik önlemleri kapsamında devreye alınan uygulamalardır. Unutmayın, Albaraka Türk Katılım Bankası, e-posta yoluyla müşterilerinin kişisel bilgilerini istememekte ve şifre, PIN, gibi işlemler yaptırmamaktadır.

ŞifreSMS

ŞifreSMS ve Güvenlik Resmi uygulamaları Albaraka Türk tarafından güvenlik önlemleri kapsamında devreye alınan uygulamalardır. Unutmayın, Albaraka Türk Katılım Bankası, e-posta yoluyla müşterilerinin kişisel bilgilerini istememekte ve şifre, PIN, gibi işlemler yaptırmamaktadır.

ŞifreMobil

ŞifreMobil Uygulaması Mobil Şube ile entegre olarak kullanılmaktadır. Apple Store ve Google Play’den Albaraka Mobil Şube uygulamasını indirdikten sonra ŞifreMobil uygulamasını girerek aktivasyon işleminizi yapabilir ve ŞifreMobil uygulamasını İnternet ve Mobil Şube için kullanabilirsiniz. Albaraka Mobil Şube IOS 12 ve üzeri, Android 7 ve üzeri versiyona sahip cihazlarda kullanılabilmektedir

Mobil Bildirim

Mobil Bildirim ile Giriş, SMS şifresi yerine Albaraka Mobil uygulamasına gelen bildirimi onaylayarak giriş yapılmasını sağlayan güvenli bir yöntemdir. Mobil uygulama kullanan müşteriler internet şubeye mobil bildirim ile gireceklerdir. Mobil bildirim ile İnternet Şubesine kolayca girmek için;

  • Parolanızı girdikten sonra Albaraka Mobil uygulaması ile eşleştirilmiş olan cihazınıza bildirim gönderilir.
  • Cihazınıza gelen bildirime dokunarak onay butonuyla İnternet Şubesine güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.
  • Cihazınıza bildirim gelmediği durumlarda, internet ayarlarınızı kontrol ediniz. Cihazınızın bildirim ayarlarınızın açık olduğundan emin olunuz.

Cep Telefonu Güvenliği

Cep telefonunuzun sizden başka kişiler tarafından kullanılmasını önlemek adına mutlaka güvenlik şifresi ve tuş kilidi gibi uygulamalar ile koruyunuz. “Root” ve “Jailbreak” gibi işlemler uygulamaların güvenlik seviyesini etkilediğinden bu tür cep telefonlarında Albaraka Mobil uygulamasını kullanmayınız.

Güvenli Çıkış

İnternet şubemizde olduğu gibi Albaraka API’de de dış uygulamalardan işlemlerinizi tamamlandıktan sonra Çıkış seçeneğinden uygulamayı kapatabilirsiniz.

Zararlı Yazılımlar

Bilgisayarlar için olduğu gibi cep telefonları için de zararlı yazılımlar geliştirilebilmektedir. Bu nedenle cep telefonunuzdaki bilgilerinizin çalınmaması adına mobil uygulamaları güvenli uygulama mağazalarından indiriniz ve anti-virüs yazılımları kullanınız.

Sosyal Mühendislik

Sosyal ağlarda veya telefonda kendisini arkadaşınız, bankamız çalışanı veya emniyet görevlisi olarak tanıtan kimseyle kişisel ve hesap bilgilerinizi paylaşmayınız.

Güvenli Bağlantı

Güvenliğinden emin olmadığınız Wi-Fi, bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz ağları kullanmayınız, bu kaynaklardan gelen güvenmediğiniz dosyaları kabul etmeyiniz ve bu uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmaya çalışınız.

Albaraka API İşlem Seti ve Bilgileri