Mazin Khairy Shaker Manna

Yönetim Kurulu Başkanı

Sn. Mazin Khairy Shaker Manna 1968 yılında doğdu. Lisans eğitimini; 1989 yılında, University of London, the London School of Economics and Political Science’ın İktisat bölümünde tamamladı. Profesyonel kariyerine 1991 yılında Citibank’ta başlayan Manna, 24 yıl boyunca Citibank bünyesinde farklı pozisyonlarda görevler üstlendi. 2010-2015 yılları arasında Bahreyn CEO'su olarak görev yaptı. Bu dönemde Citibank’ta kurumsal, yatırım ve bireysel bankacılık alanlarından ve Suudi Arabistan ile ilişkilerden sorumluydu. Ayrıca Sn. Manna, Citibank’ın “Orta Doğu Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Eş-Başkanı” olarak görev yaptı ve Citi Islamic Investment Bank’ın Genel Müdürlüğü dahil, körfez bölgesinde kurumsal ve yatırım bankacılığı alanlarında üst düzey pozisyonlarda bulundu. Sn. Manna, Ocak 2020’den bu yana Albaraka Bankacılık Grubu’nda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Albaraka Bankacılık Grubu’ndaki görevinin öncesinde ise Abu Dhabi Islamic Bank’in Genel Müdür’ü olarak görev yaptı ve Credit Agricole CIB’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürlüğü, Birleşik Arap Emirlikleri Kıdemli Ülke Sorumluluğu ve Credit Agricole CIB’in İcra Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu. Mart 2021’de Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçilen Sn. Manna, 5 Nisan 2021 itibariyle Bankamızın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralmıştır. Aynı zamanda Bankamızın Kredi Komitesi, Ücretlendirme Komitesi ve İcra Komitesi Başkanı’dır.

Süleyman Kalkan

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

1956 yılında Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1983 yılında İş Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. Aynı Banka’da 1993 yılında Bireysel Krediler Müdür Yardımcılığı, 1995 yılında Ticari ve Kurumsal Krediler Bölge Müdürlüğü, 1997 yılından 2003 yılı sonuna kadar da Sorunlu Krediler Müdürlüğü görevlerini yürüten Kalkan, bu dönem içerisinde Banka’nın Disiplin Kurulu Üyesi olarak da görev yapmıştır. 2003-2010 yılları arasında Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Yine aynı dönem içerisinde, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Faktöring vb. iştiraklerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Mart 2010-Mart 2013 tarihleri arası Vakıfbank Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Kalkan, VakıfBank iştiraklerinden Güneş Sigorta ile Vakıf International AG’nin (Viyana) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür. 01.04.2013 tarihinden itibaren Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmeye başladı, Nisan 2014 - Nisan 2016 tarihleri arasında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak Denetim Komitesi Başkanlığı görevini üstlendi. Nisan 2013 - Ekim 2016 tarihleri arasında Demir-Halk Bank (Nederland) N.V.’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı, DHB Kredi Komitesi, Aday Belirleme Komitesi, Ücretlendirme Komitesi üyelikleri görevlerini yürüttü. 31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan Kalkan, aynı zamanda Kurumsal Yönetim Komitesi başkanı, İcra Komitesi ikinci başkanı ve Kredi Komitesi üyesidir.

Ibrahim Fayez Humaid Alshamsi

Yönetim Kurulu Üyesi

1949 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ajman kentinde doğdu. 1972 yılında Lübnan’daki Arab University of Beirut İktisat bölümünden mezun oldu. 1969 yılında Bank of Oman’da Cari Hesaplar Şefi olarak çalışmaya başladı. 1971’de bu bankanın Ajman Şube Müdürü oldu. 1972’de BAE İskan ve Şehir Planlama Bakanlığı’nda Mali İşler Müdürü, 1976’da Abu Dhabi Fund for Arab Economic Development’te Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1978’de Lüksemburg’daki European Arab Bank Holding’de, 1983’te BAE Industrial Bank’ta, 1984’te Viyana’daki Austrian Conference Center Co.’da ve 1998’de Dubai Islamic Bank’ta Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. BAE’deki Bangladesh Investment Company’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Kuveyt’teki Arab Fund for Economical & Social Development’te da Müdür olarak çalıştı. 2004-2011 yılları arasında, Dubai’deki Emirates Islamic Bank’ta Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak görev aldı. Sonra kendi şirketi olan AlRabiah Trading Co. (Dubai) ile ticaret hayatına atıldı. Albaraka Banking Group (Bahreyn) ve Albaraka Bank Syria’da Yönetim Kurulu Üyesi, Albaraka Bank Egypt’ta ise Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Nisan 2005’ten bu yana, Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği ve halen Kurumsal Yönetim Komitesi ile Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Houssem Ben Haj Amor

Yönetim Kurulu Üyesi

1975 yılında Tunus’ta doğdu. Lisans eğitimini; 1997 yılında, Tunus İşletme ve Muhasebe Yüksek Enstitüsü’nün Muhasebe ve Finans bölümünde tamamladı. Houssem Ben Haj Amor, profesyonel kariyerine Arthur Andersen/Moore Stephens'de başladı ve ardından Societe Generale’de Muhasebe Bölümünün başına geçti. SHUAA Capital’de CFO’ ve ardından Genel Müdür olarak görev yaptı. Müteakiben Amlak Finance’te Genel Müdürlük yaptı. Aynı zamanda yeminli mali müşavir olan Houssem Ben Haj Amor, halen Albaraka Bankacılık Grubu’nda İş Geliştirme ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Vekili olarak görev yapmaktadır. Mart 2020’de Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçilen Houssem Ben Haj Amor, Denetim Kurulu üyesi ve Kredi Komitesi yedek üyesidir.

Prof. Dr. Kemal Varol

Yönetim Kurulu Üyesi

1943 yılında Iğdır’da doğdu. Lisans derecesini Tekstil Kimyası dalında University of Manchester-Institute of Science and Technology’den 1965 yılında alan Varol, doktora derecesini de aynı üniversiteden 1968 yılında aldı. 1974 yılından bu yana, başta Sümerbank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere çeşitli kurumlarda üst düzey yöneticilik yapan Varol halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. 2013 - 2019 yılları arasında Albaraka Türk Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği görevini üstlendi. Mart 2019 tarihinden bu yana Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam etmektedir. Temmuz 2014 – Mart 2017 arasında Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Varol, halen Kredi Komitesi ve İcra Komitesi üyesidir.

Mustafa Büyükabacı

Yönetim Kurulu Üyesi

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1984 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak da çalıştı. 1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yaptı. Varlık/Portföy Yönetimi ve Yatırım alanlarına yoğunlaşan Büyükabacı, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Yıldız Holding’e katıldı. Bu görevinin yanında, Yıldız Holding’deki çalışmaları süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı, Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ayrıca, Bizim Menkul Değerler’i kurdu, Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırdı. Gayrimenkul Grup Başkanı olarak Kurucu Başkanlığı’nı yürüttü ve 2010 sonunda Yıldız Holding’den ayrıldı. Bu tarihten itibaren kendi yatırım şirketini kurdu ve halen kendi yatırım şirketinde tarım, hayvancılık, gayrimenkul ve sermaye piyasaları yatırımları ile iştigal etmektedir. Bu arada 2013-2016 arasında Borsa İstanbul A.Ş.’de, 2012-2018 arasında BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyesi, Denetim Komitesi başkanı, İcra Komitesi ve Ücretlendirme Komitesi üyesidir. Ayrıca, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Mohamed Ali Chatti

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Mohamed Ali Chatti, 1984 yılında Tunus’ta doğdu. Lisans eğitimini Tunus’un Yüksek Ticari Araştırmalar Enstitüsü’nün Finans bölümünde, yüksek lisans eğitimini Paris X Nanterre Üniversitesi’nde tamamladı. 2010 yılında, yine Paris X Nanterre Üniversitesi’nde Finans bölümünde doktora eğitimini gerçekleştirdi. Dr. Chatti, profesyonel kariyerine 2010 yılında “Genç Profesyoneller” programı kapsamında İslam Kalkınma Bankası’nda (IsDB) başladı. 2011 ve 2017 yılları arasında IsDB’nin Yatırım Departmanı’nda “Yatırım Analisti” ve “Kıdemli Yatırım Uzmanı” olarak görev yaptı. Ayrıca 2012 yılında ESSEC Tunus'ta İslami Finans alanında öğretim görevliliği yaptı. 2018'den beri IsDB’de İslami Finansman Yatırımları Müdürü olarak IsDB için üç stratejik portföyü yönetmektedir. Bunlar; IsDB’nin İslami Finans Kurumlarındaki Öz Kaynak Portföyü, Awqaf Portföyü (Awqaf mülklerine ilişkin yatırım fonu yönetimi) ve Mikro-Finans portföyüdür. Söz konusu portföylerin toplam değeri 2 milyar Amerikan Dolarının üzerindedir. Dr. Chatti, Ekim 2019'da IsDB İslami Finans Sektörü Geliştirme Daire’sinin Başkan Vekili olarak atandı. Dr. Chatti, farklı şirketlerin yönetim kurullarında IsDB’yi temsil etmiş (altı yıldan uzun bir süre Nijerya’daki ilk İslam bankasında, dört yıl boyunca Bahreyn’de bir ticaret şirketinde ve üç yıl süreyle Sudan’da bir mikro finans bankasında) ve Şubat 2020 itibariyle Albaraka Türk Katılım Bankası yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Dr. Chatti, halen Bankamızda Denetim Komitesi üyesi ve Kredi Komitesi yedek üyesidir.

Mehmet Ali Gökce

Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Çankırı'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Bölümü’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Bankacılık Okulu Eğitim Sertifikası aldı. Bankacılık kariyerine 1979 yılında Töbank’ta “Yetkili” olarak başladı, 1984 yılına kadar burada çalıştı. Ardından 1987 ile 1991 yılları arasında Faisal Finans Kurumu’nda Orta Kademe Şube Yöneticiliği yaptı. 1991 ile 1999 yılları arasında Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda “Ankara Şube Müdürü” olarak çalıştı. 1999 yılında Anadolu Finans Kurumu’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. 2005 yılına kadar burada görev yaptı. 2006 yılından 2011 yılına kadar Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı ve ardından 2011 yılında Termikel A.Ş’de Genel Müdür olarak görevlendirildi. 2012 yılına kadar burada görev yaptı. 2012 ile 2017 yılları arasında RCT Varlık Yönetim A.Ş. de Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlük, 2015 ile 2016 yılları arasında Asya Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2016 ile 2017 yılları arasında Türkiye Halk Bankası’nda Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mart 2020’de Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlendirildi. Halen Bankamızda Denetim Komitesi üyesi, İcra Komitesi üyesi ve Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi başkanı olarak görev yapmaktadır.

Melikşah Utku

Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür

1968 yılında Ankara’da doğdu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında University of London, the London School of Economics and Political Science’ta ve 1996-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde İktisadi Kalkınma üzerine yüksek lisans yaptı. Akabinde yazılım ve tekstil sektörlerinde çalıştı. 2004 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Mayıs 2006 - Temmuz 2007 yıllarında Albaraka Türk’te Başekonomistlik görevini yürüttü. 1995 yılından Aralık 2009’a kadar Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi üzerine köşe yazıları yazdı. 2007-2009 döneminde Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü görevinden sonra, Aralık 2009’da CIO olarak başladığı Genel Müdür Yardımcılığı’nı, Mali İşler, Bütçe ve Finansal Raporlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu CFO olarak sürdüren Utku, 2013 ve 2016 yılları arasında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ekim 2016 tarihi itibarıyla Albaraka Türk Genel Müdürü olarak görevine devam eden Utku, bu görevinin yanı sıra Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Bereket Varlık Kiralama A.Ş., Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. ve Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık A.Ş. İnsha Ventures Teknoloji Geliştirme ve Pazarlama A.Ş., Albaraka Teknoloji Bilgi Sistemi ve Pazarlama Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda İcra Komitesi, Kredi Komitesi üyesi ve BT Yönetişim Komitesi başkanıdır.