Mazin Khairy Shaker Manna

Yönetim Kurulu Başkanı

1968 yılında doğdu. Lisans eğitimini; 1989 yılında, University of London, the London School of Economics and Political Science’ın İktisat bölümünde tamamladı. Profesyonel kariyerine 1991 yılında Citibank’ta başlayan Manna, 24 yıl boyunca Citibank bünyesinde farklı pozisyonlarda görevler üstlendi. 2010-2015 yılları arasında Bahreyn CEO'su olarak görev yaptı. Bu dönemde Citibank’ta kurumsal, yatırım ve bireysel bankacılık alanlarından ve Suudi Arabistan ile ilişkilerden sorumluydu. Ayrıca Manna, Citibank’ın “Orta Doğu Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Eş-Başkanı” olarak görev yaptı ve Citi Islamic Investment Bank’ın Genel Müdürlüğü dahil, körfez bölgesinde kurumsal ve yatırım bankacılığı alanlarında üst düzey pozisyonlarda bulundu. Manna, Ocak 2020’den bu yana Al Baraka Bankacılık Grubu’nda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Al Baraka Bankacılık Grubu’ndaki görevinin öncesinde ise Abu Dhabi Islamic Bank’in Genel Müdürü olarak görev yaptı ve Credit Agricole CIB’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürlüğü, Birleşik Arap Emirlikleri Kıdemli Ülke Sorumluluğu ve Credit Agricole CIB’in İcra Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu. Mart 2021’de Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçilen Manna, 5 Nisan 2021 itibariyle Bankamızın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralmıştır. Aynı zamanda Bankamızın Kredi Komitesi, Ücretlendirme Komitesi ve İcra Komitesi Başkanı’dır.

Prof. Dr. Kemal Varol

Yönetim Kurulu Üyesi

1943 yılında Iğdır’da doğdu. Lisans derecesini Tekstil Kimyası dalında University of Manchester-Institute of Science and Technology’den 1965 yılında alan Varol, doktora derecesini de aynı üniversiteden 1968 yılında aldı. 1974 yılından bu yana, başta Sümerbank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere çeşitli kurumlarda üst düzey yöneticilik yapan Varol halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. 2013 - 2019 yılları arasında Albaraka Türk Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği görevini üstlendi. Mart 2019 tarihinden bu yana Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam etmektedir. Temmuz 2014 – Mart 2017 tarihleri arasında Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Varol, halen Kredi Komitesi ve İcra Komitesi üyesidir.

Mustafa Büyükabacı

Yönetim Kurulu Üyesi

1961 yılında doğdu. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetini müteakiben 1987 yılında aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak da çalıştı. 1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yaptı. Varlık/Portföy Yönetimi ve Yatırım alanlarına yoğunlaşan Büyükabacı, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Yıldız Holding’e katıldı. Bu görevinin yanında, Yıldız Holding’deki çalışmaları süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı, Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ayrıca, Bizim Menkul Değerler’i kurdu, Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırdı. Gayrimenkul Grup Başkanı olarak Kurucu Başkanlığı’nı yürüttü ve 2010 sonunda Yıldız Holding’den ayrıldı. Bu tarihten itibaren kendi yatırım şirketini kurdu ve halen kendi yatırım şirketinde tarım, hayvancılık, gayrimenkul ve sermaye piyasaları yatırımları ile iştigal etmektedir. Bu arada 2013-2016 arasında Borsa İstanbul A.Ş.’de, 2012-2018 arasında BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi, Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi, Denetim Komitesi Başkanı ve Ücretlendirme Komitesi Üyesidir. Ayrıca, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Mohamed Ali Chatti

Yönetim Kurulu Üyesi

1984 yılında Tunus’ta doğdu. Lisans eğitimini Tunus’un Yüksek Ticari Araştırmalar Enstitüsü’nün Finans bölümünde, yüksek lisans eğitimini Paris X Nanterre Üniversitesi’nde tamamladı. 2010 yılında, yine Paris X Nanterre Üniversitesi’nde Finans bölümünde doktora eğitimini gerçekleştirdi. Dr. Chatti, profesyonel kariyerine 2010 yılında “Genç Profesyoneller” programı kapsamında İslam Kalkınma Bankası’nda (IsDB) başladı. 2011 ve 2017 yılları arasında IsDB’nin Yatırım Departmanı’nda “Yatırım Analisti” ve “Kıdemli Yatırım Uzmanı” olarak görev yaptı. Ayrıca 2012 yılında ESSEC Tunus'ta İslami Finans alanında öğretim görevliliği yaptı. 2018'den beri IsDB’de İslami Finansman Yatırımları Müdürü olarak IsDB için üç stratejik portföyü yönetmektedir. Bunlar; IsDB’nin İslami Finans Kurumlarındaki Öz Kaynak Portföyü, Awqaf Portföyü (Awqaf mülklerine ilişkin yatırım fonu yönetimi) ve Mikro-Finans portföyüdür. Söz konusu portföylerin toplam değeri 2 milyar Amerikan Dolarının üzerindedir. Dr. Chatti, Ekim 2019'da IsDB İslami Finans Sektörü Geliştirme Daire’sinin Başkan Vekili olarak atandı. Dr. Chatti, farklı şirketlerin yönetim kurullarında IsDB’yi temsil etmiş (altı yıldan uzun bir süre Nijerya’daki ilk İslam bankasında, dört yıl boyunca Bahreyn’de bir ticaret şirketinde ve üç yıl süreyle Sudan’da bir mikro finans bankasında) ve Şubat 2020 itibariyle Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Dr. Chatti, halen Bankamızda Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı, Sürdürülebilirlik Komitesi Üyesi, Ücretlendirme Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesidir.

Mehmet Ali Gökce

Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Çankırı'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Bölümü’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Bankacılık Okulu Eğitim Sertifikası aldı. Bankacılık kariyerine 1979 yılında Töbank’ta “Yetkili” olarak başladı, 1984 yılına kadar burada çalıştı. Ardından 1987 ile 1991 yılları arasında Faisal Finans Kurumu’nda Orta Kademe Şube Yöneticiliği yaptı. 1991 ile 1999 yılları arasında Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda “Ankara Şube Müdürü” olarak çalıştı. 1999 yılında Anadolu Finans Kurumu’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. 2005 yılına kadar burada görev yaptı. 2006 yılından 2011 yılına kadar Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı ve ardından 2011 yılında Termikel A.Ş’de Genel Müdür olarak görevlendirildi. 2012 yılına kadar burada görev yaptı. 2012 ile 2017 yılları arasında RCT Varlık Yönetim A.Ş. de Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlük, 2015 ile 2016 yılları arasında Asya Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. 2016 ile 2017 yılları arasında Türkiye Halk Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Mart 2020’de Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. Halen Bankamızda Denetim Komitesi Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Houssem Ben Haj Amor

Yönetim Kurulu Üyesi

1975 yılında Tunus’ta doğdu. Lisans eğitimini; 1997 yılında, Tunus İşletme ve Muhasebe Yüksek Enstitüsü’nün Muhasebe ve Finans bölümünde tamamladı. Profesyonel kariyerine Arthur Andersen/Moore Stephens'de başladı ve ardından Societe Generale’de Muhasebe Bölümünün başına geçti. SHUAA Capital’de CFO’ ve ardından Genel Müdür olarak görev yaptı. Müteakiben Amlak Finance’te CFO olarak görev yaptı. Aynı zamanda yeminli mali müşavir olan Houssem Ben Haj Amor, halen Al Baraka Bankacılık Grubu’nda İş Geliştirme ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Vekili olarak görev yapmaktadır. Mart 2020’de Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçilen Houssem Ben Haj Amor, Denetim Kurulu Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesidir.

Melikşah Utku

Yönetim Kurulu Üyesi

1968 yılında Ankara’da doğdu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında University of London, the London School of Economics and Political Science’ta ve 1996-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde İktisadi Kalkınma üzerine yüksek lisans yaptı. Akabinde yazılım ve tekstil sektörlerinde çalıştı. 2004 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Mayıs 2006 - Temmuz 2007 yıllarında Albaraka Türk’te Başekonomistlik görevini yürüttü. 1995 yılından Aralık 2009’a kadar Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi üzerine köşe yazıları yazdı. 2007-2009 döneminde Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü görevinden sonra, Aralık 2009’da CIO olarak başladığı Genel Müdür Yardımcılığı’nı, Mali İşler, Bütçe ve Finansal Raporlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu CFO olarak sürdüren Utku, 2013 ve 2016 yılları arasında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ekim 2016 ile Ekim 2021 tarihleri arasında Albaraka Türk Genel Müdürü olarak görev yaptı. 13 Ekim 2021 tarihinden bu yana Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta ve bu görevinin yanı sıra Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Bereket Varlık Kiralama A.Ş., Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. ve Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık A.Ş. İnsha Ventures Teknoloji Geliştirme ve Pazarlama A.Ş., Albaraka Teknoloji Bilgi Sistemi ve Pazarlama Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Halen Bankamızda Bilgi Teknolojileri Yönetişim Komitesi Başkanı, Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi ve İcra Komitesi Üyesidir.

Azhar Aziz Dogar

Yönetim Kurulu Üyesi

1967 yılında Pakistan’da doğdu. Lisans eğitimini; 1990 yılında, University of Pennsylvania’da İktisat ve Siyasi Bilimler bölümlerinde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise 1992 yılında Brown University’de kalkınma iktisadı alanında yaptığı çalışmalar neticesinde tamamladı. Kariyerine Citigroup’un yatırım bankacılığı bölümünde başladı, müteakiben ABN AMRO Bank’ta Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Baş Risk Sorumlusu Yardımcılığı ve Kredi Portföy Yöneticiliği dahil çeşitli üst düzey pozisyonlarda bulundu. DIB Capital ve SAMBA Capital’de Baş Risk Sorumlusu olarak görev yaptı. National Bank of Abu Dhabi’de yine Baş Risk Sorumlusu ve Kredilerden (Toptan ve Uluslararası) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Dubai Islamic Bank’ta yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 28 yılı aşkın uluslararası bankacılık tecrübesini haiz olan ve Ocak 2021’de Albaraka Türk Katılım Bankası yönetim kurulu üyesi olarak seçilen Dogar, halihazırda Al Baraka Bankacılık Grubu’nda Kredi ve Riskten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Al Baraka Bank (Pakistan) Limited’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ghassan Ahmed M. Amodi

Yönetim Kurulu Üyesi

1972’de doğdu. The American University (Kaliforniya – Amerika Birleşik Devletleri) İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Profesyonel kariyerine 1994 yılında SABB’da (Saudi British Bank) yönetici yetiştirme programı kapsamında başladı. Ardından aynı bankada kurumsal bankacılık departmanında yardımcı müşteri ilişkileri sorumlusu olarak çalıştı. 2007 ve 2017 yılları arasında SABB’da bölgesel kurumsal bankacılığın tüm yönlerinden sorumlu olmak üzere Kurumsal Bankacılık Bölge Başkanlığı yaptı. 2017 ile 2019 yılları arasında SABB’da genel müdürlük görevini icra etti. 2020 yılından bu yana Dar Altamleek isimli şirkette genel müdürlük görevini yürütmektedir. Mart 2020’de gerçekleştirilen Bankamız Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu üyeliğine seçilen Amodi, yemin edasını müteakiben Bankamızdaki görevine başlayacaktır.

Tawfig Shaker M. Mufti

Yönetim Kurulu Üyesi

1969’da doğdu. Lisans eğitimini Bridgeport Üniversitesi (Connecticut – Amerika Birleşik Devletleri) Uluslararası İşletme Bölümü’nde tamamladı. Bankacılık kariyerine 1993 yılında Al Bank Al Saudi Al Fransi’de “Profesyonel Gelişim Programı” kapsamında başladı. Burada 1997’ye kadar kurumsal bankacılık alanında, 1997’den 1999 yılına kadar ise özel bankacılık alanında çalıştı. 1999 – 2002 yılları arasında Andersen – Middle East Financial Transaction House’ta görev yaptı. 2005 ile 2007 yılları arasında Samba Financial Group’ta Bölgesel ve Grup Faaliyetleri Uyum Görevlisi olarak çalıştı. Dallah Albaraka Holding Co.’da “Grup Hazine Sorumlusu” olarak görev yaptı. Halen Al Baraka Banking Group’ta yönetim kurulu üyeliği görevini sürdüren Mufti, Mart 2020’de gerçekleştirilen Bankamızın Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olup, yemin edasını müteakiben Bankamızdaki görevine başlayacaktır.

Malek Khodr Temsah

Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi

1981 yılında Beyrut, Lübnan’da doğdu. 2003’te George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve 2006’da Thunderbird, the Garvin School of International Management’ta İşletme yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine 2003 yılında, Washington’da yer alan Bank of America Kobi Bankacılığı’nda başladı ve ardından 2007- 2009 yılları arasında Londra merkezli European Islamic Investment Bank Hazine ve Sermaye Piyasaları Birimi’nde devam etti. 2010 yılı itibarıyla Bahreyn’de bulunan Al Baraka Bankacılık Grubu’na katılan Temsah, 2014 yılına kadar kuruculuğunu üstlendiği Sukuk masasında global sukuk portföyünden sorumlu olarak görevini sürdürdü. 2017 – 2020 yılları arasında, Fas’ın ilk katılım bankalarından biri olan BTI Bank’ın Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi üyeliklerini yürütmüştür. 2014 yılında Albaraka Türk’e katılan Temsah, 2017 yılından bu yana Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Söz konusu görevinin yanında, 13 Ekim 2021 tarihinde Genel Müdür Vekili olarak görevlendirilmiştir. İleri seviyede İngilizce, Arapça ve Türkçe bilmekte ve halen Bankamızda Kredi Komitesi Üyesi, Bilgi Teknolojileri Yönetişim Komitesi Üyesi ve İcra Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır.