Albaraka Mobil
Mobil Bankacılık

İnsana ve Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Bir Dünya!

Albaraka Türk olarak, Katılım bankacılığı faaliyetlerimizi toplum için değer üretmeye odaklanan bir sosyal sorumluluk anlayışının yansıması olarak görüyoruz.

Faaliyetlerimizi sürdürürken Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında öncü bir finans kuruluşu olmayı hedefliyor; bu doğrultuda Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı destekliyoruz.

Toplumun yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla ekonomik ve küresel kalkınmaya destek veriyor; gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin iklim değişikliğine olan etkilerini minimize etmek için çalışıyor ve sürdürülebilir bir dünya için paydaşlarımızla iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.

Çalışmalarımızla insana ve çevreye duyarlı ve saygılı politikalar izlemek, bu doğrultuda sosyal ve kültürel amaçlarla hazırlanan projelere destek olmak temel kurumsal değerlerimiz arasındadır.

Albaraka Türk’ün Sürdürülebilir Bankacılık Programı bünyesinde yer alan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kapsamında eğitim, sağlık, çevre ve hassas gruplar alanlarına öncelik veriyor, çalışanlarımızın da katkılarıyla insana ve çevreye duyarlı, ekonomik ve küresel kalkınmaya destek olacak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaları 2017 itibariyle her yıl raporlayıp web sitemizde paylaşarak toplumsal duyarlılığı arttırmayı hedefliyoruz.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çalışmalarımız

Bereket Vakfı Burs Desteği

Albaraka Türk’ün kurucusu olduğu Bereket Vakfı, 2019 yılında da öğrencilerin eğitim yaşamını başarıyla sürdürmeleri için burs desteği vermeye devam etmiştir. Bu kapsamda; 92 doktora, 1.855 lisans öğrencisi olmak üzere toplamda 1.947 öğrenciye burs desteği sağlanmıştır.

Sağlık Destekleri

Albaraka Türk, personel ve yakınlarının sağlık problemleri için maddi destek vermeye devam etmiş, ihtiyaç sahibi personel yakınlarının akülü sandalye ihtiyaçları karşılanmıştır.

Fidan Dikimi

Çevreye verdiği değeri her yıl çalışanların gönüllü katkılarıyla sürdürmekte olan Albaraka Türk, orman yangınlarıyla mücadele ve Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 2.283 adet fidan dikimi gerçekleştirmiştir.

Engellilere Yönelik Şube Tasarımı

Albaraka Türk’ün Türkiye’deki tüm şubeleri; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yayınlanan “Bankacılık Hizmetlerinin Erişilebilirliğine Dair Yönetmelik” kapsamına uygun olup; engelli müşterilere hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir.

Su Kuyusu

Albaraka Türk çalışanlarının desteğiyle, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Çad’da 2 adet su kuyusu açılmıştır. Bu sayede, bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi yüzlerce insan kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalmadan temiz suya erişebilmektedir.

Çöpe Atma Dönüştür Projesi

Albaraka Türk çalışanlarının destekleriyle toplanan elektronik atıklar, geri dönüştürülerek elde edilen gelirle okullara bilgisayar desteği sağlanmıştır. Proje kapsamında aşağıdaki verilere ulaşılmıştır: