Albaraka Mobil
Mobil Bankacılık

Albaraka Türk Katılım Bankası ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde müşteri bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini en üst seviyede sağlamak konusunda gerekli tedbirleri almaktadır.  Bu doğrultuda Bankamız web adresinde, internet şubesinde ve mobil uygulamalarımızda etkin güvenlik çözümleri uygulamaktadır. Albaraka Türk Katılım Bankası’nın güvenlik hassasiyeti ile devreye aldığı güvenlik önlemleri ve müşterilerimiz olarak sizlerin dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir.

Yeni Üyelik

Albaraka İnternet şube üzerinden bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmek için İnternet-Mobil Bankacılık şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizi kart bilgileri ile İnternet Şube’deki Yeni Üyelik butonuna tıklayarak kolayca alabilirsiniz. Kartınız yoksa şifre almak için şubenize başvurabilirsiniz.

Şifre Belirleme

Şifrenizin doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerinizi içermemesine dikkat ediniz. Tek şifreniz  6 haneli ve sadece rakamdan oluşmalıdır. Şifrenizi belirlerken art arda 4 hane ve üstü ardışık (1234) ve tekrar eden (1111) karakterler bulunmamasına özen gösteriniz. Hesaplarınızın güvenliği açısından şifrenizi belli aralıklarla değiştiriniz.

Bilgi Güvenliği

Güvenliğiniz için müşteri numarası, şifre ve parolanızı gizli tutunuz. Kolay tahmin edilemeyecek, diğer şifrelerinizden farklı bir şifre belirleyiniz. Şifrenizi ve diğer kişisel bilgileriniz ile hesap bilgilerinizi cep telefonunuzda, bilgisayarınızda veya fiziksel bir ortamda yazılı olarak tutmayınız. Bu bilgileri 3. Kişiler ile herhangi bir ortamda paylaşmayınız. Virüsler ve zararlı programlara karşı bilgisayar ve cep telefonunuzu koruyunuz. Kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesini önlemek için sadece güvenli bildiğiniz bilgisayar ve cep telefonlarını kullanınız. Gönderenini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları açmayınız. Güvenlik Resmi, ŞifreMobil ve Mobil Bildirim uygulamaları Albaraka Türk tarafından güvenlik önlemleri kapsamında devreye alınan uygulamalardır. Unutmayın, Albaraka Türk Katılım Bankası, e-posta yoluyla müşterilerinin kişisel bilgilerini istememekte ve şifre, PIN, gibi işlemler yaptırmamaktadır.

ŞifreSMS

ŞifreSMS ve Güvenlik Resmi uygulamaları Albaraka Türk tarafından güvenlik önlemleri kapsamında devreye alınan uygulamalardır. Unutmayın, Albaraka Türk Katılım Bankası, e-posta yoluyla müşterilerinin kişisel bilgilerini istememekte ve şifre, PIN, gibi işlemler yaptırmamaktadır.

ŞifreMobil

ŞifreMobil Uygulaması Mobil Şube ile entegre olarak kullanılmaktadır. Apple Store ve Google Play’den Albaraka Mobil Şube uygulamasını indirdikten sonra ŞifreMobil uygulamasını girerek aktivasyon işleminizi yapabilir ve ŞifreMobil uygulamasını İnternet ve Mobil Şube için kullanabilirsiniz.

ŞifreAL Cihazı

ŞifreAl cihazı sadece internet şubeye girişlerde kullanılabilen, tek kullanımlık şifre üreten bir cihazdır. Yönetmelik gereği ŞifreAl cihazı ile işlem doğrulaması yapılamamaktadır. ŞifreAl cihazdan aldığınız şifre ile İnternet Şubeye giriş yaptığınız durumda işlem doğrulamasını Mobil uygulamadan üreteceğiniz karekod ile gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Bildirim

Mobil Bildirim ile Giriş, SMS şifresi yerine Albaraka Mobil uygulamasına gelen bildirimi onaylayarak giriş yapılmasını sağlayan güvenli bir yöntemdir. Mobil uygulama kullanan müşteriler internet şubeye mobil bildirim ile gireceklerdir.

Mobil bildirim ile İnternet Şubesine kolayca girmek için;

  • Parolanızı girdikten sonra Albaraka Mobil uygulaması ile eşleştirilmiş olan cihazınıza bildirim gönderilir.
  • Cihazınıza gelen bildirime dokunarak onay butonuyla İnternet Şubesine güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.
  • Cihazınıza bildirim gelmediği durumlarda, internet ayarlarınızı kontrol ediniz. Cihazınızın bildirim ayarlarınızın açık olduğundan emin olunuz.

Güvenli Çıkış

İnternet şubemizde işlemlerinizi tamamlandıktan sonra İnternet Şube’de sağ üst köşede “Güvenli Çıkış” seçeneğinden çıkış yapabilirsiniz. 

Sosyal Mühendislik

Sosyal ağlarda veya telefonda kendisini arkadaşınız, bankamız çalışanı veya emniyet görevlisi olarak tanıtan kimseyle kişisel ve hesap bilgilerinizi paylaşmayınız. Kendini polis, asker, hâkim, savcı vb. şeklinde tanıtarak sizden para talep eden kişilere inanmayınız. Tanımadığınız kişiler tarafından aranarak T.C. kimlik numarasına veya telefon hattına para yatırılması taleplerine itibar etmeyiniz. Bu ve benzeri durumlarda 112  Hattı'nı arayınız.

Bankanızın size önemli ve acil durumlarda ulaşması gerekebilir. Bu nedenle iletişim bilgilerinizin bankanız kayıtlarında her zaman güncel olmasına dikkat ediniz.

İnternet Bankacılığı ile alakalı her türlü sorularınız için 0850 222 5 666 numaralı Alo Albaraka’yı arayabilirsiniz.

Güvenli Bağlantı

Güvenliğinden emin olmadığınız Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz ağları kullanmayınız, bu kaynaklardan gelen güvenmediğiniz dosyaları kabul etmeyiniz ve bu uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmaya çalışınız.

Unutmayınız, bunlar Albaraka Türk tarafından sizin güvenliğiniz için devreye alınan uygulamalardır.

Güvenlik Kısıtları

Güvenliğiniz açısından İnternet Şube Güvenlik ve Ayarlar Güvenlik Kısıtları menüsünden işlemleriniz için hesap, yetki, limit kısıtlama yapabilirsiniz. İnternet şube kullanımı için saat veya gün kısıtlaması getirebilirsiniz. Dilerseniz IP aralığı girerek İnternet Şubeye sadece girdiğiniz IP aralığından ulaşılabilmesi için izin verebilirsiniz. İnternetten yapılan işlemlerin limit ve saatlerini öğrenmek için tıklayınız.