Bereket Vakfı Burs Desteği

Albaraka Türk’ün kurucusu olduğu Bereket Vakfı, 2019 yılında da öğrencilerin eğitim yaşamını başarıyla sürdürmeleri için burs desteği vermeye devam etmiştir. Bu kapsamda; 92 doktora, 1.855 lisans öğrencisi olmak üzere toplamda 1.947 öğrenciye burs desteği sağlanmıştır.

Bereket Vakfı aracılığıyla 1987 yılından bu güne 62.454 öğrenciye burs verilmiş; Albaraka Türk’ün toplumsal yatırımlarında kilit rol üstlenmiştir.

Geleceğe Değer Kat Projesi

Albaraka Türk, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla 2018 yılında başlattığı ve bu yıl da geliştirerek sürdürdüğü “Geleceğe Değer Kat” projesi ile Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen 11. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi’nde “Nitelikli Eğitim” kategorisinde 1. olarak Platin Ödülü’nün sahibi olmuştur. Proje Millî Eğitim Bakanlığı koordinasyonuyla Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 46 şehirde, 65 okuldan yaklaşık 15 bin ilköğretim ve lise öğrencisine yönelik olarak gerçekleştirilmiş; fırsatlara erişim noktasında dezavantajlı durumda olan, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki okullara ulaşılması hedeflenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde yayınlanan genelge ile müfredat dâhilinde seçmeli ders olarak sunulan Akıl ve Zekâ Oyunları, gerek lojistik gerekse müfredat bilgisindeki eksikliklerinden dolayı tüm okullarda uygulanamamıştır. Özellikle fırsatlara erişim konusunda güçlük yaşayan bölge okullarında Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen Geleceğe Değer Kat Projesi ile zekâ, inovasyon ve etkili öğrenme buluşmaları tasarlanmıştır. Proje ile belirlenen okullarda 105 parçadan oluşan akıl ve zekâ oyunları laboratuvarı kurulmuş, danışman öğretmenlere Proje ve oyunlar hakkında bilgi verilerek başlangıç eğitimleri gerçekleştirilmiş ve öğretmenlerin ilgili eğitim-öğretim yılı boyunca yararlanabileceği bir kılavuz paylaşılmıştır. Bunların yanı sıra Albaraka Türk YouTube kanalı ile oyunların kuralları ve oynanışı videolarla anlatılarak öğrenci ve öğretmenlere dijital rehberlik sağlanmıştır. Eğitimlerin öğretmenler tarafından devam ettirileceği öngörüsüyle, projeden her yıl faydalanacak öğrenci sayısının katlanarak artacağı düşünülmektedir.

Kitap Destekleri

Albaraka Türk’ün eğitime destek çalışmaları kapsamında 15 ilköğretim ve liseye kütüphane desteği sağlanmıştır.

Teknoloji Sınıfları

Albaraka Türk, yeni nesillerin dijital dönüşümü daha iyi kavrayabilmeleri için 3 okulda teknoloji, bilgisayar ve robotik kodlama sınıfı oluşturmuştur.