Faizsiz Sigortacılık Nedir?

Faizsiz sigortacılık, ülkemizde katılım sigortacılığı (Tekafül) olarak yaygın kullanılmakla birlikte, yardımlaşma esasına dayalı sigorta türünü ifade etmektedir.

Katılım Sigortacılığında amaç, sigortaya dahil olan kişiler arasında dayanışma ve yardımlaşma sağlanmasıdır. Kişiler tarafından ortak bir havuzda toplanan katkı payları, yine grup içinde riske maruz kalarak zarara uğrayan kişiler tarafından kullanılır. Katılımcılardan toplanan primlerin sahipliği tamamen katılımcılara aittir. Bu fonların yatırıma yönlendirilen kısımları İslami usullere uygun finansal enstrümanlarda değerlendirilir. Havuzda toplanan sigorta primlerinden dönem sonunda operasyonel giderler düşüldükten sonra artı tutar kalması durumunda, prim havuzuna katkı sağlayan kişiler arasında paylaşım yapılmaktadır.

Faizsiz Sigortacılık İlkeleri

Yardımlaşma ve dayanışma mantığı ile işleyen Katılım Sigortacılığının ilkeleri:

  • Yardımlaşma amacı olmalıdır.
  • Sigortalılardan toplanan primler, faizsiz şekilde ve Danışma Komitesi onayından geçmiş alanlarda değerlendirilir.
  • Havuzda toplanan primler, sigortaya dahil olan kişilere aittir.
  • Teminat verilen konularda seçici davranılır. Bu konuda uzman kişiler tarafından hizmet alınır.

Sektörün önde gelen sigorta şirketleri ile yaptığımız işbirliği ile her türlü sigorta ihtiyacınızda yanınızda oluyor, varlıklarınızın ve sizin her türlü riske karşı güvence altına alınmasını sağlıyoruz.

Karşılaştırmalı tekliflerimiz içinden size en uygun teminat ve fiyat seçeneğini tercih edebilir; sigorta primlerinizi kredi kartınızla ya da Albaraka Türk hesabınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatlarıyla kolayca ödeyebilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş., Bereket Sigorta A.Ş., HDI Sigorta A.Ş., Neova Sigorta A.Ş. ve Türkiye Sigorta A.Ş. acentesidir.