Konut, arsa gibi tüm gayrimenkul alım satımlarında güvenli bir şekilde alım satım işlemi yapmanızı sağlayan Tapu Güvenilir Hesap Albaraka’da!

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nedir?

Tapu Güvenilir Hesap, konut, arsa gibi tüm gayrimenkul alım satım işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için alıcı ve satıcıya sunduğumuz bir güvence ve kolaylıktır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Albaraka Türk Katılım Bankası arasındaki anlaşma ile hizmete alınan Tapu Güvenilir Hesap uygulaması tüm tapu daireleriyle entegre bir sistemle çalışmaktadır.

Tapu Güvenilir Hesap Nasıl Çalışır?

İşlem dört aşamalı olarak gerçekleşmektedir:

  • Satıcı Tapu dairesinden alınan e-ödeme makbuz numarası ile Albaraka İnternet Şubesi’nden gerekli bilgileri sisteme girer.
  • Alıcı cep telefonuna işleme dair gelen referans numarası ile Albaraka İnternet Şubesi üzerinden işlemi onaylar.
  • Gayrimenkul ve komisyon bedelleri Albaraka’nın güvenli hesabına otomatik olarak aktarılır. 
  • Tapu dairesinde devir işlemi gerçekleştiğinde Albaraka Güvenli hesabında bulunan gayrimenkul bedeli satıcıya otomatik olarak aktarılır.
     

Tapu Güvenilir Hesap’ın Avantajları Nelerdir?

  • Albaraka Türk Katılım bankasında hesabı olan Alıcı ya da Satıcı taraf olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü entegrasyonu ile tapu devri ve taşınmaz bedeli transferini eş zamanlı ve güvenli olarak yapılabilirsiniz.
  • Nakit taşıma riskiniz ortadan kalkar, gayrimenkul alım satım işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Henüz Albaraka müşterisi değilseniz, Tapu Güvenilir Hesap ile gayrimenkul alım satım işlemlerinizi nakit taşımanıza gerek kalmadan, güvenli bir şekilde yapmak için görüntülü görüşme ile müşterimiz olabilir, Albaraka’nın avantajlı dünyasına katılabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını kimler kullanabilir?

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını Güvenli bir şekilde gayrimenkul alış satışı yapmak isteyen tüm Albaraka müşterileri kullanabilir.

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını hangi kanallardan gerçekleştirebilirim?

Bu uygulama şimdilik sadece Albaraka İnternet Şubesi'nde hizmete sunulmuştur.

İşlemler için masraf/komisyon ödeniyor mu?

Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil edilmektedir. Bu tutar, tapu dairesinde işlem tamamlanmasa da iade edilmemektedir.

Devir işlemi ne kadar sürede yapılmalıdır?

Alıcı ve Satıcı, para gönderilmiş olsa da Tapu'da işlemler gerçekleşmediği sürece işlem iptali yapabilir. Eğer satış işlemi için başvuruları takip eden 30 gün içerisinde tapuda herhangi bir işlem yapılmazsa işlem otomatik olarak iptal olmaktadır.

Gayrimenkul bedeli ne zaman satıcının hesabına geçmektedir?

Tapu Müdürlüklerinde işlem tamamlandıktan sonra Albaraka Güvenli Hesapta bulunan gayrimenkul satış bedeli otomatik olarak satıcının hesabına aktarılmaktadır.

Süreç nasıl izlenebilir?

Albaraka İnternet Şubesi üzerinden işleme ait tüm bilgiler izlenebilir. Ayrıca süreç ile ilgili her adımda taraflara SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

İşlemin iptali mümkün mü?

Alıcı ve Satıcı tapuda işlem gerçekleştirene kadar işlemi Albaraka İnternet Şubesi üzerinden iptal edebilir. Ayrıca alıcı ve satıcı başvurusunu takip eden 30 gün içinde tapuda işlemler sonuçlandırılmazsa işlem kendiliğinden iptal olacaktır.

Devir işleminin yapılmadığı durumlarda gayrimenkul bedeli alıcı hesabına ne zaman iade edilir?

Devir işlemi gerçekleştirilmedi ise başvuru sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve aynı anda tutar alıcının hesabına iade edilecektir.

Çoklu alış işlemi yapılabilecek mi?

Çoklu alış işlemi de bu uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Tüm alıcılar Albaraka İnternet Şubesi'ne ayrı ayrı girerek onay vermeli, satış bedeli sadece kendilerine ait satış bedeli olmalıdır.